Domain Ve Hosting Nasıl Alınır?

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

Bir site açacaksınız fakat domain ve hosting almayı bilmiyorsanız, kesinlikte doğru adrestesiniz. Yazımızı tamamen okuduktan sonra aklınızda en ufak bir soru işareti kalmayacak. Tasarım Portalı Hadi Başlayalım…

Eğer bir site açmak istiyorum diyorsanız, bu işlerin temelinde gereksinim duyulan 2 şey vardır. Domain ve Hosting.

Bir internet sitesinin insanlar tarafından ulaşılabilir olması için bir adet hosting servisine, bir de bir adet domaine sahip olması gerekiyor.  Bu iki şey internette yayım yapmak için olmazsa olmazdır.

Dolayısı ile de eğer böyle bir amacınız varsa öncelikle domain nasıl alınır, host nasıl alınırbilmeniz gerekiyor.

  •  Host – Domain Ne Demek?
  •  Domain ve Hosting Nasıl Alınır?

Hosting ve Domain Ne Demek?

Host ne demek ? Domain ne demek ? Hiç duymamış olabilirsiniz veya duyup ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz hemen açıklayalım;

Host: Sitenizin sürekli şekilde internette yayın yapabilmesi için sürekli açık olan bir bilgisayara ihtiyacı vardır. Sitenizi kendi bilgisayarınıza kurarak bilgisayar üzerinden internet bağlantınızla yayın yapabilirsiniz. Ancak;

  • Sitenizin yayın yapabilmesi için bilgisayarınızın 7/24 açık kalması gerekmektedir. Fakat bu durum bilgisayarlar için  mümkün değildir.
  • İnternetinizin boyutu  ve bilgisayarınızın kapasitesi, yüksek ziyaretçi trafiğine bağlı olarak yapılan işlemler için yeterli olmayacaktır.

Bunun çözümü ise çok basit. Sitenizin dosyalarının barındığı, 7 / 24 açık kalan, sadece internet yayını için tasarlanmış ağ bağlantılarına sahip olan serverlar yani Hosting.

Dünya’da sadece bu işi yapan binlerce hosting firması var. Bu hosting firmaları sayesinde sitenizi kesintisiz olarak ve rahatlıkla yayınlayabiliyoruz.

Domain: Sitenizin ismi olan,  aynı zamanda insanların sitenize gelmesini sağlayan bir web adresidir. www.kodportali.com gibi. Ya da youtube.com , google.com gibi. Sitenize gelen kişilerin sitenize direk ulaşabilmek için tarayıcılarının adres bölümüne domaininizi yazarak girerler.

Domain ve hosting servisleri doğal olarak ücretli servislerdir. Tasarım Portalı Ücretsiz servisler de mevcut  fakat bu servisler site kurmaktan daha çok web projelerini test etmek için daha uygunlardır. Site yayını için ücretli servisler kullanmak sizin daha akıllıca bir seçim olacaktır.

Domain’ler sizin adınıza en az 1 yıllığına alınabilirler. Tabi domain’inizi daha uzun süreli olarak da alabilirsiniz. Domaininiz’in süresi dolduğu zaman yani aldığınız süre zarfının bitmesine yakın yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir.

Hosting servisleri ise ister aylık ister yıllık, isterseniz daha uzun süre kiralama yapabilirsiniz. Sitenizin yayına devam etmesi için domain’de olduğu gibi her süre sonunda yine yenileme yapmanız gerekmektedir.

Domain ve Hosting Nasıl Alınır? ( Birlikte / İndirimli )

Bazı hosting firmaları yıllık host alımlarında domain’i yanında ücretsiz hediye edebiliyorlar. Mesela GoDaddy firması da yıllık host alımlarınızda size alan adı hediye ediyor. Bu şekilde hosting ve domaini beraber almak daha avantajlı bir durum.#

Normalde en düşük domain fiyatları ortalama yıllık 6-8 $ yani 30- 50 tl civarında değişiyor. Fakat GoDaddy firması ilk yıla özel 14.99 TL gibi ucuz bir fiyatla size domain verebiliyor.

! Aynı zamanda bu firmadan host ve domaini beraber alırsanız ilk yılınıza çok güzel indirim yapılıyor. Hadi Başlayalım..

1-Buraya tıklayıp, Başlangıç sayfasına gidiyoruz. Ve başlayın diyoruz. Gittiğimiz sayfada farklı özelliklerde hosting paketleri çıkıyor.

Başlangıç olarak sizlere Ekonomik paketi satın almanızı öneririm. İhtiyaçlarınıza göre sonradan üst paketlere geçişinizi sağlayabilirsiniz.#

2-Ekonomik paket seçip diğer tüm tikleri kaldırdıktan sonra Sepete Ekle butonuna tıklayın. Sonra alan adı belirleme sayfasına yönlenmiş oluyoruz. Buradaki kutuya, domain için daha önceden kafamızda belirlediğimiz ismi, yani almak istediğimiz alan adı adresini giriyoruz. Sonrasında Arama butonuna tıklıyoruz.

3– Açılan sayfada GoDaddy, belirlediğiniz alan adının daha önceden başkası tarafından alınıp alınmadığını kontrol ediyor.

Eğer seçtiğiniz alan adı (domain) daha önce satın alınmadıysa karşınıza Aşağıdaki gibi bir görsel çıkacaktır. Bu durumda Satın Al butonuna tıklayarak diğer adıma geçiyoruz.

Fakat alan adınız alınmış ise, belirlediğiniz alan adının .net – .org gibi diğer uzantıları alınmamış olabilir onları alabilirsiniz..4

Paketinizin içeriğinde ;

#cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma (Yani Hosting Paketi): En az 12 ay seçili olduğuna emin olun.
#Godaddy Kurumsal E-Posta: Ücretsiz aldığınız alan adı ve hostingin yanında verilir. Sepette olduğudan emin olmalısınız.
#.Com ( veya farklı bir uzantı ) Alan Adı Kaydı: Bu kısım, varsayılan olarak sepet ekranı karşınıza geldiğinde 2-3 yıl seçili olarak gelibilir, bu kısmın da sepette ve 1 Yıl olarak seçili olduğundan emin olun.

İndirimiz en az 1 yıllık alımlar için geçerlidir. Hosting paketinizi 3 ya da 6 ay seçerseniz, 1 yıllık alımdan daha maliyetli olduğunu göreceksinizdir. Eğer 1 yıldan daha uzun hosting almak isteseniz Süre kısmından 24 – 36 ya da daha fazla ay seçeneğini seçebilirsiniz.

Domain ve hosting satın alma süreçlerini seçtikten ve Sepet kontrolünü yaptıktan sonra sol üst köşede bulunan Hesap Oluştur veya Giriş Yapın butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

Not:

Tasarım Portalı Mantıklı olarak aldığınız alan adınız ve hosting paketinizin süresi aynı olmalı. Hosting 12 aylık ise, domain de 12 aylık olmalı. İkisi birbirinin tamamlayıcısı. Biri olmadan, diğeri site kurmak adına hiç bir işinize yaramayacaktır.

4- Hesap Oluştur butonuna tıkladıktan sonra firma sizi üyelik ekranına yönlendirecektir gerekli yerleri doldurunuz. 

#Not: Ödeme için kredi kartınızın Yurt dışı alışverişinize izin vermesi yani açık olması gerekmekte, değilse bankanız ile görüşüp açtırabilrisiniz. Veya yurtdışı alışverişlerine açık Banka Kartı (Debit Kart) kullanabilirsiniz.

5- Alanları doldurduktan sonra firma sizi yeniden sepet ekranına yönlendirir. Sayfada yer alan bütün ürünleri ve bilgileri son bir kez gözden geçirerek kontrol edin ve eğer bir yanlışlık yoksa , Satın Alma İşlemini Tamamla butonuna tıklayarak ödemeyi gerçekleştiriniz.

6-Eğer yaptığınız ödeme sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdiyseniz, firma sizi teşekkür sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfayı gördüğünüzde ödemenin tamamlandığını anlayabilirsiniz.

Son olarak domaininizi doğrulamak için firma satın alma gerçekleşir gerçekleşmez bir de size mail gönderecektir. Verdiğiniz mail adresinizi kontrol edin ve gelen mail içeriğine girip, e-postanızı doğrulayın.

Bu yazımızda domain , hosting nasıl alınır öğrenmiş olduk ve satın alımları gerçekleştirdik. Tasarım Portalı Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz şeyleri aşağıda yorum atarak belirtebilirsiniz.. Bu Yazı da’ Polimat‘tan alıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir